EKİN
Blog
Marksizm
Evrim
Lütfen kuralları okuyunuz.
Yeni Üyelerimizin Dikkatine!
Uyarılar ve uyarı puanları  
Yazıyaz FORUM - İletişim

"Seviyenin olmadığı bir yerde ne özgür düşünce, ne de demokratik bir ortam oluşabilir."

Yazıyaz Forum'a hoşgeldiniz.
Bir dakikanızı ayırarak Türkiye'nin en özgür platformuna üye olabilir ve hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.
Üye olmak için lütfen tıklayınız...

Geri git   Yazıyaz Forum > Bilişim - Bilimkurgu > Bilişim

Bilişim Teknolojik konular

Seçenekler
Alt 14-03-09, 23:55   #1 (permalink)

ozansevinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart HP Pavilion dv5-1215ee Notebook XP driverı hakkında

Bütün Yoldaşlara Selam!
Arkadaşlar, bana yurtdışından bir laptop geldi. İngilizce Vista yüklü. bunu Türkçe XP'ye çevirmek istiyorum.elimde XP CD'si var.Ancak driver sorununu nasıl çözeceğim?
klavyesini Türkçe'ye çevirince, virgül ve nokta gibi tuşların üzerine Türkçe karakterlerin kağıtlarını yapıştırmayı düşünüyorum.daha önce bu şekilde yapan birisi görmüştüm.ben XP driverı aradım ama bulamadım.şu adreste var mıdır bilmiyorum.
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/s...roduct=3877199&

sadece 1 tanesini vermiş. onu da anlamadım. yardımcı olabilir misiniz? "HP Pavilion dv5-1215ee Notebook" için XP driverını nasıl bulabilirim?

Sponsor
Alt 15-03-09, 00:00   #2 (permalink)

AranEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Valla yanlış olabilir ama,bence boşuna arama bulamazsın.MS Vistayı satabilmek için XP yi yeryüzünden silmeyi hedefliyor.Onun için Xp driverını bulman gerçekten zor olması gerek.Formatta bile orjinal xp serialleri bile artı işe yaramıyor.25 sınırı diye bir durum var 25 den fazla cd yi kullandıysan telefon ile aktif edebiliyorsun xp yi. Bence boşuna arama,vistadan kurtulamazsın.Windows 7 yi bekle pc almak için Vistaya bulaşa
AranEL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-03-09, 00:04   #3 (permalink)

AranEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

birde sennkine benzer sorunlar için bazıları şu çözümleri bulmuslar umarım işine yarar:

http://www.forumneuro.com/showthread.php?t=308327

http://www.chip.com.tr/forum/Vista-Y...uc_t90011.html
AranEL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-03-09, 15:14   #4 (permalink)
Ayrıldı

Hangi donanim aygiti icin surucu ariyorsunuz? HP icin HP'nin resmi sitesinden bir sekilde temin etmek mumkunmudur bilemiyorum fakat benim'ki Packard Bell idi ve resmi sitesinden yuklemistim serial no.'u vererek.
Alt 16-03-09, 23:09   #5 (permalink)

sayın Emanet, HP Pavilion dv5-1215ee Notebook XP driverı arıyorum diyebaşta söylemiştim. bunu nerden bulabilirim? dediğim gibi kendi sitesinde bulamadım.
ha bir de, Vista'dan XP'ye geçiş kolay mı? yani normal XP kurar gibi, direk XP CD'sini takıp kurabiliyor muyuz? saygılar.
Alt 19-03-09, 23:48   #6 (permalink)

Meyman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Donanim haber sitesine yazarsanız ordaki üyelerin çözüm bulacağina eminim....
Alt 25-03-09, 03:25   #7 (permalink)
Kayıtlı Okur

Aradiginiz surucu turu nedir? Ses, video, HDD?
Zodiac isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31-03-09, 01:00   #8 (permalink)

selam. ben HP Pavilion dv5-1215ee Notebook XP driverı arıyorum.üstte de söylemiştim. ses ekran modem ethernet hepsini istiyorum. HP'nin resmi sitesinde sadece Vita drvierları var. bu forumda yukarıda bir arkadaş boşuna uğraşma bulamazsın falan demiş. iyice ümidim kırılmaya başladı açıkçası.
ama başka bir sitede http://www.forumneuro.com/showthread...308327&page=13 sitesinde bu konuyla ilgili epey açıklayıcı uzun döküman buldum. ancak orada da drivermagician adlı programla -olası bir geri dönme olasılığına karşı - Vista driverlarının yedeklerinin alınması işini beceremedim. programı kuramadım.hata verdi. neyse..
ben kısaca yukarıda adı geçen bu laptop için XP driverı arıyorum.bilgisi olan varsa yardımcı olsun.yoksa bu kapitalist sistemin oyunlarından sıkılmaya başladım.bilgisayarı kaldırıp atasım geliyor...
saygılar.

Konu ozansevinc tarafından (31-03-09 Saat 01:02 ) değiştirilmiştir.
ozansevinc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31-03-09, 01:04   #9 (permalink)
Ayrıldı

Notebook icin CD temin etmediniz mi? Bu haliyle zor gorunuyor, benden soylemesi. Ha ayrica internetten bir Windows Vista ve ya XP surumunu indirip kurabilirsiniz, neticede bu sekilde suruculerin (driver) taninmasini saglamis olursunuz. Torrent ve ya Rapidshare'den indirebileceginiz bir suru sabit isletim sistemi yazilimi mevcut, bir deneyin isterseniz eger care bulamadiysaniz.

Konu Emanet tarafından (31-03-09 Saat 01:05 ) değiştirilmiştir.
Emanet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-04-09, 21:44   #10 (permalink)

sayın emanet. ben
http://www.forumneuro.com/showthread.php?t=308327
sayfasındaki XP downgrade'lerini indirdim.sayfayı incelerseniz Vista'dan XP'ye Geçiş CD'si (XP downgrade CD) 'si şeklinde bi yazı görürsünüz.bu adreste verilen rapidshare'deki dosyaları indirdim. imaj olarak CD'ye çektim. yalnız bunların nasıl kullanılacağını anlamadım.bu dosyalar sadece Windows için...
bir diğeri de driver olayı.driverları nasıl kuracağım?yukarıdaki arkadaşın söylediği gibi Microsoft XP'yi yeryüzünden silmek istediği için yeni çıkan bilgisayarlarda XP driverı vermiyor.
bu yukarıda bahsettiğim adreste drivermagician diye bir programdan bahsediliyor. bununla mevcut driverların yedeklerini almak istedim. söylediğine göre Vista driverları XP ile de uyumluymuş.bu programı da indirdim.kurmaya çalışırken hata verdi. nitekim Xp driverını tam olarak bulamadım.
neyse sonra laptobun kendi sitesinden Vista driverlarını indirdim.belki hani olur da XP'yi kurabilirsek driverları da belki tanıtırız diye düşünüyorum.işimiz Allah'a kaldı.

Konu ozansevinc tarafından (04-04-09 Saat 22:09 ) değiştirilmiştir.
ozansevinc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler