EKİN
Blog
Marksizm
Evrim
Lütfen kuralları okuyunuz.
Yeni Üyelerimizin Dikkatine!
Uyarılar ve uyarı puanları  
Yazıyaz FORUM - İletişim

"Seviyenin olmadığı bir yerde ne özgür düşünce, ne de demokratik bir ortam oluşabilir."

Yazıyaz Forum'a hoşgeldiniz.
Bir dakikanızı ayırarak Türkiye'nin en özgür platformuna üye olabilir ve hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.
Üye olmak için lütfen tıklayınız...

Geri git   Yazıyaz Forum > Tarih ve Mitoloji > Mitoloji

Mitoloji Mitolojik olaylara bakış.

Seçenekler
Alt 07-04-09, 10:53   #1 (permalink)

gülübala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Gönül hanım gönlümüzde taht kurdu.

5 nisan pazar gecesi teketek-özel'de fatih altaylı ile murat bardakçı'nın konuğu gönül tekin idi. harward üniversitesi'nde profesör olan gönül hanım, edebiyat hocası olmakla birlikte programda asıl, sümer mitolojik söylencelerinin, dinler ve toplumsal gelenekler içinde kılık değiştirerek nasıl bugünlere dek geldiğini anlattı.

sümer tanrısı dumuzi iletanrıça inanna'nın aşklarının, leyla ile mecnun olarak devam ettiğini öğrenmek ilginçti. milattan önce kaç bininci yıllarda yapılan törenlerin, binlerce yıldır ve halen hıdırellez şenlikleri ve hıdır ile ilyas olarak devam ettiğini öğrenmek de öyle. asıl ilginç olan, bu söylencenin diğer bütün ögeleriyle birlikte, tüm kitaplı dinlere, inanç sistemlerine, gelenek ve göreneklere aynen ya da değişerek geçtiğini, bizde divan edebiyatında dahi izlerinin bulunduğunu anlatmasıydı.

her şeyin o dönemde gökteki yıldız hareketlerini büyük bir ustalıkla inceleyen sümer uygarlığının muhayilesinden çıktığını anlattı. insanlık düşüncesinin somuttan soyuta doğru bir gelişim gösterdiğini, bu nedenle başlangıçta somut öyküler, insan tanrılar, hayvanlar vb ile mitolojik biçimler aldığını, daha sonradan soyutlama düzeyinin yükselmesiyle gelişmiş tek tanrılı dinlerin ortaya çıktığını belirtti.

zaten asıl uzmanlık alanı olan divan edebiyatı ile ilgili bir metni anlamak isterken bu konularla ilgilenmeye başladığını söyledi. 1950'li yılların türkiye'sinden ayrılmak zorunda kalarak gittiği harward üniversitesi'nin yaklaşık 16 milyon kitaptan oluşan kitaplığının çok yararı olmuş.

inançlı birisi olduğu "peygamber efendimiz hz muhammed" deyişinden belli oluyordu. ancak, bu inancı, bilimsel dürüstlüğünün önüne geçmiyor ve sümer tabletlerinde gördüğü gerçekleri dürüstçe anlatıyordu. asıl olarak yahudi ve hristiyan öğretisine yansımakla birlikte islamiyete de girmiş sümer mitolojik ögelerinin bazılarını, insanları rencide etme kaygısıyla söylemek istemedi.

şu sıralar internette çok izlenen zeitgeist belgeselinin çok daha fazlasını anlattı. 4 saat süren program boyunca hep konuştu ve hep bildiklerini insanlarla paylaşmak istedi. şeker hastası olan kedisi evde kendisinin iğne yapmasını bekliyor olmasa daha da konuşacaktı. bu programın devamının ilerde olma ihtimali de var.
gülübala isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Sponsor
Alt 07-04-09, 17:54   #2 (permalink)

maddeci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Evet ogün teketeki başından sonuna kadar izledim.

Uyumamak için acı bir kahve yaptım ve birkaç defa yüzümü yıkadım.

Çünkü böyle bir program bulunmaz bir fırsattı.

Sizinde söylediğiniz gibi saatler boyunca susmadan ve dolu dolu konuştu Gönül Hanım.

Yalnız size katılmadığım nokta onun inançlı birisi olduğudur.

Resmen dinlerin temelinin ilahi bir güce değil de Sümerlere dayandığı anlatıldı.
Aşk ile örmeye benzer devrimci olmak.
maddeci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-04-09, 19:19   #3 (permalink)

evet, dinlerin temelinin sümerlere dayandığını söyledi. ama başlarda "peygamber efendimiz" de dedi. sanırım, halen inançlı, ama öğrendikleri sonucunda oldukça kuşkulu olmalı.
Alt 07-04-09, 19:24   #4 (permalink)

Alıntı:
Sayın gülübala demiş ki; Mesajı göster
evet, dinlerin temelinin sümerlere dayandığını söyledi. ama başlarda "peygamber efendimiz" de dedi. sanırım, halen inançlı, ama öğrendikleri sonucunda oldukça kuşkulu olmalı.
bana büyük ihtimalle popülizm yapmış gibi geldi
başımı niye sıkıntıya sokayım diye düşünmüştür
nede olsa netameli konularda konuşuyormuş
redrock isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-04-09, 19:35   #5 (permalink)

şüpheci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Progarama ben de denk geldim ve de ilgiyle seyrettim, lakin bu konulara girmeyelim'' dinleri sorgulama konusuna girer' gibi söylemlerini cok yadırgadım.

Ki anlattıkları bizim evde citlenbik niyetine yapılan sohbetlerden alıntıları iceriyordu ama, gene de anlayacak olanlara) bayagı bir malzeme verdi...

Gönül hanım prof olmuş ama bilimin populizme pirim vermedigini ögrenememiş..
Alt 07-04-09, 19:40   #6 (permalink)

TaLeBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

dinler bir süre daha sadece bu tür forumlarda tartışılır.(açık açık)
kolay mı öyle TV de bunu yapmak.

ama haber türk diğer kanallara göre daha farklı tabi.
çok ilginç konu ve konuklar ağırlanıyor.
Alt 07-04-09, 19:42   #7 (permalink)

maddeci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
Sayın şüpheci demiş ki; Mesajı göster
Progarama ben de denk geldim ve de ilgiyle seyrettim, lakin bu konulara girmeyelim'' dinleri sorgulama konusuna girer' gibi söylemlerini cok yadırgadım.

Ki anlattıkları bizim evde citlenbik niyetine yapılan sohbetlerden alıntıları iceriyordu ama, gene de anlayacak olanlara) bayagı bir malzeme verdi...

Gönül hanım prof olmuş ama bilimin populizme pirim vermedigini ögrenememiş..
Aslında öğrenmiş sayın şüpheci.
Bildiklerini olduğu gibi açıkladı.
Burada yadırganması gereken onca anlatılanlara rağmen sunucunun"İslam dini ile ilgili de konuşur musunuz?"gibi saçma bir soru yöneltmesiydi.
Gönül Hanım açık açık tüm dinlerin temelinin Sümerlere dayandığını,dolayısıyla da kaynaksız anonimlerden esinlendiğini ve daha da kısaltırsak tüm dinlerin insan ürünü olduğunu açıklamıştır.
Üstelik masaldan farklı anonimlerdir bunlar.
Bilmiyorum sizin içinde mi öyle oldu ama ben tanrılar konusunu özellikle de şu temmuz meselesini dinlerken kendimi masalda zannettim.
Aşk ile örmeye benzer devrimci olmak.
maddeci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-04-09, 20:53   #8 (permalink)

melez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Prof. Gönül Tekin hanimin Teke Tek programindaki konusmasini kaciranlar icin bazi bölümleri asagidaki linkte video olarak yer almaktadir. Izlerken iyi bilgilenmeler.

http://www.haberturk.com/haber.asp?i...&dt=2009/04/06

Umarim yakinda tümü yayinlanir...
melez isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-04-09, 21:02   #9 (permalink)

çok iyi olmuş bu videoları koydukları...

güneşin ve gökteki yıldızların hareketlerinin yaşamsal önemde görüldüğü sümer'de, çok ayrıntılı ve usta işi bir yıldız haritası çıkarılmış. 12 burcun (dünyalılaştırılmış halinde 12 havariyle simgeleniyor.) her birinin çağının 2150 yıl sürdüğünü, boğa ve koç çağlarından geçip isa'dan itibaren balık çağına girdiğimizi (isa'nın elindeki balık bunu simgeliyor), 2150'den itibaren ise kova çağına gireceğimizi biliyorlar.

göklerde çok iyi gözlemledikleri yıldız hareketlerini, somut algılama ihtiyacından, öyküleştirme ve kişileştirme gereği duyuyorlar. insan-tanrılar, tanrı-krallar, tanrıçalar, insanî tüm faaliyetlerde bulunabiliyorlar. ne mutlak güç, ne de zamandan mekandan münezzehlik sözkonusu. bu, düşüncenin somuttan soyuta gelişiminde ileri bir aşamanın ürünü.

ayrıca bu mutlak hakim tek tanrı tasarımı, toplumsal düzenlerin gelişimine de denk düşüyor. kabileler ve kabile tanrılarının sınırlı dünyasından, büyük devletler ve evrensel tanrıların kapsamlı erklerine gelişim tamamlanıyor.
Alt 07-04-09, 21:52   #10 (permalink)
Ayrıldı

Sayin Melez,

Hep boyle yardimsever ve dusunceli olusunuza diyecek soz yok dogrusu. Cok tesekkur ederim size.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler