View Single Post
Eski 03-10-06, 20:23   #5
seha
Eş-Admin
 
seha'nın Avatarı
 
Giriş Tarihi: Jun 2005
Mesajlar: 1,688
seha is an unknown quantity at this point
Yazar adaylarının dikkat etmesi gereken hususlar

Değerli yazar adayları ,

Üye olarak katılmış bulunduğunuz Yazıyaz ailesi daha kaliteli bir düşünce ortamı yaratabilmek amacıyla bir takım kurallar belirlemiştir. İlgili kuralları, Forum Kuralları ve Mesaj Silinme Nedenleri bölümlerinden öğrenebilirsiniz.

Düşüncelerinizi özgürce ifade etmek kadar düşünceleriniz düzgün bir şekilde ifade edilmesi de forumumuz için önemlidir.Bu nedenle nezaket ve hitabet forumumuzda önemli bir yer tutmaktadır. Düşünceye saygı ise forumumuzun en önemli ilkesidir. Düşüncelerimizi düzgün bir yazıyla ifade etmek de düşünceye saygı kadar önemli olan,foruma ve forum üyelerine olan saygımızı
gösteren bir diğer önemli husustur.

Bu noktada siz yazar adaylarının dikkat etmesi gerektiğine inandığımız hususları paylaşmak ve böylece siz yazar adaylarının ''niye benim mesajlarım siliniyor'' sorularına cevap vermek istiyoruz.

Yazar Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

- Sıkça karşılaşılan yanlışlar -

1) Chat Dili ve Hızlı yazma alışkanlıkları

Örnek : bi gün , bi ara , bişi

Örnek : gidiyo , gelio , duruo , duruyoz

Örnek : nsl? we fln arkdslr

Yukarıdakilere benzer ihlaller mesaj silinme nedenidir. İhlal sürekli ya da mesaj genelinde ise Moderatörler uyarmadan yazınızı silebilir ya da düzenlemeniz için size geri gönderir.


2) Yazının tamamında ya da başlığın tamamında büyük harf kullanmak

Örnek : YAZIYAZ AİLESİNE HOŞGELDİNİZ.

Yukarıdakine benzer ihlaller mesaj silinme nedenidir. Moderatörler uyarmadan yazınızı silebilir.

3) Uzun alıntılar :

Forumumuzda kopyala-yapıştır mantığına dayanan yazılara kesinlikle yer yoktur.Bizler için önemli olanyazarların düşünceleridir. Bu nedenle alıntı yapılacak ise mümkün olduğunca kısa olmalıdır. Ayrıca alıntılarda mutlaka kaynak belirtilmelidir. Bizlerin önerdiği alıntı şeması şöyledir :

Yazının kısa bir bölümü veya özeti + Yazının devamı niteliğindeki internet adresi + kaynak

Yukarıda açıklanan uzun alıntı ihlalleri mesaj silinme nedenidir. Moderatörler uyarmadan yazınızı silebilir ya da düzenlemeniz için size geri gönderir.


4) Konuyu dağıtmaya yönelik cümleler ya da Kısa onaylama cümleleri :

Konu başlığının dışında ve onunla ilişkisiz yazılar yazarak,konunun dışına çıkmak forum kurallarına aykırıdır ve silinme nedenidir. Aynı zamanda kısa onay cümlelerinden de mümkün olduğunca kaçınmakta yarar vardır. Bende sizle aynı düşüncedeyim diye bir mesaj eklemek yerine aynı düşüncede olduğunuzu ya da tebriklerinizi üyeye özel mesaj yoluyla bildirebilirsiniz.

Yukarıdakine benzer ihlaller mesaj silinme nedenidir. Konuyu dağıtmaya yönelik ise Moderatörler uyarmadan yazınızı silebilir.


Yukarıda saydığımız hatalar yazar adaylarında en sık rastladığımız hatalardan bazılarıdır.Forumun temel kurallarından olan hitabet,nezaket ve düşünceye saygı kurallarına burada tüm yazar adaylarının forumumuzun vazgeçilmez öğesi olan seviyeden ödün vermeyeceği göz önünde bulundurularak değinilmemiştir. Yazar adayları yazılarında tüm bu kuralları göz önünde bulundurmak zorundadır.
__________________
Gökyüzü düşse de bırak adalet yerini bulsun.
seha is offline