Karanlığa Yenilmeyeceğiz!

                       
 
 

Forum Kuralları
Mesajların Silinme nedenleri
Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Yazıyaz Dergi OCAK Sayısı Yayında !

Yazar Adaylarının Dikkatine...

Daha düzeyli bir forum için; kuralları ihlal ettiğini düşündüğünüz mesajları butonuna tıklayarak bizlere bildiriniz!


Yazıyaz'a hoşgeldiniz!

Şu an forumumuzu misafir olarak görüntülemektesiniz, böylelikle forumun olanaklarından tam olarak yararlanamıyorsunuz. Neden kayıt olup konulara cevap yazabilme, diğer üyelere özel mesaj gönderme, anketlerde oy kullanabilme, foruma resim yükleyebilme gibi özelliklerden faydalanmıyorsunuz?

Kayıt olmak ücretiszdir ve yalnızca 1 dakikanızı alır.

KAYIT OLMAK İÇİN BURAYI TIKLAYIN.


Geri Dön   Yazıyaz Forum > Siyaset > Türkiye Siyaseti

/ Türkiye Siyaseti

>

(Türkiye gündemi, sorunları ve düşünceler)


Forumdaki Duyurular : Türkiye Siyaseti
02-10-06 until 02-11-36
seha
Eş-Admin
 
seha'nın Avatarı
 
Giriş Tarihi: Jun 2005
Mesajlar: 1,724
seha is an unknown quantity at this point
Yeni Forum Kuralları

English-Speaking users, please scroll the page to the bottom to see the rules in English.

FORUM KURALLARI

Forumumuz her düşünceden, her kültürden insanların eşit koşullarda seviyeli düşünce alış verişinin yapılabilmesi amacıyla kurulmuştur. Yönetim olarak bunu gerçekleştirmeyi bir görev ve sorumluluk olarak nitelemekteyiz. Amacımız, her çeşit düşüncenin hiç bir kısıtlamaya uğramaksızın özgürce tartışılması, tartışmanın bilgi içerikli olması ve seviyeden asla taviz verilmemesidir.Bunu bir kere daha yinelemek ve bu hedefin ısrarlı takipçisi olacağımızı ve bu hedeften asla vazgeçilmeyeceğini yine, bir kez daha vurgulamak istiyoruz.Bunun altyapısının da sağlıklı forum kuralları oluşturmaktan ve bu kurallara her katılımcı arkadaşın titizlikle uymasından geçtiğine inanmaktayız. Bu kuralların bu şekilde değerlendirilmesini ve katılımcı arkadaşlarımızın bu kuralları sahiplenmesini umud etmekteyiz.

1- Sitemizde her ne sebepten olursa olsun küfür ve hakaret edilemez. Kişi, kurum ve katılımcılara küçük düşürücü, alaycı ifadeler kullanılamaz. Kişilerin değil düşüncelerin sözkonusu olduğu forumumuzda kişisel çekişmelere ve kısır polemiklere izin verilemez. Sitemizde görmek istemediğimiz bu tür davranışların özel mesaj yoluyla dahi yapıldığının anlaşılması halinde katılımcı süresiz olarak uzaklaştırılır.

2- Kişi ve katılımcı hitapları forum seviyemize uygun olmalıdır. Forum dışındaki bir kişiye sadece adıyla hitap edemezsiniz. ( Dileğimiz katılımcı için de aynı duyarlığın gösterilmesidir.)

˙ ˙ ˙ Bu konuda benimsediğimiz görüş şu şekildedir:

˙ ˙ ˙ ˙ * İsim+soyisim = Tayyip Erdoğan bir kasımpaşalıdır.
˙ ˙ ˙ ˙ * Yalnızca soyisim= Baykal bence yanlış bir davranışta bulundu.
˙ ˙ ˙ ˙ * Sayın+ isim ya da soyisim= Sn.Ali Müfit; ya da Sayın Gürtuna...


İstisnalar:

Toplumca gelenekselleşmiş olarak nezaket dışı kabul edilmeyen isimsel hitaplar istisnalardır.

Örneğin: "İsa çarmıha gerilmemiştir" / "Mustafa Kemal harika bir komutandı"

Bununla birlikte, bir üye kendisine karşı kullanılan hitabet tarzından rahatsızlık duyuyorsa bu tür ifadeler de silinir. Örneğin, bir üye kendisine "Ahmet Efendi!" denmesinden rahatsızlık duyabiliyorsa gereği yapılmalıdır. Ayrıca senli benli hitap tarzları da katılımcının isteği doğrultusunda düzeltilmelidir.

3- Her ne kadar yazılan yazı ve yorumlar kişisel bir sorumluluk getirse de, yasalara aykırı olabilecek yazı, tutum ve davranışların sitemizde yer alması na izin verilemez. Buna "korsan yazılım" ve telif hakları bulunan Mp3'leri yayınlamak da dahildir.

madde 3-ek: Yasalarımızda suç niteliği taşıyan faaliyetlerde bulunan ve aynı zamanda dünyada terörist örgüt nitelemesiyle anılan yasadışı hiç bir kişi, kurum, kuruluş, örgüt ve dernek...vb. oluşumların propagandasını yapmak, övmek, üyeleri katılıma davet etmek, bu anlama gelebilecek yorumlarda bulunmak yasaktır.
Kuralın ihlali halinde yapan kişi forum kuralları ilgili maddesi gereğince yaptırıma uğrar. Kural ihlalinin sık sık yinelenmesi, yapan kişinin yine forum kurallarının 9 maddesi gereğince süresiz uzaklaştırma da dahil ilgili yaptırımlarla karşılaşır.


4- Konuların sağlıklı sürdürülebilmesi, uygun bir tartışma ortamının korunabilmesi için konuyla ilgisiz ve gereksiz mesajlar foruma dahil edilmemelidir. Bu arada konuların kişiselleştirilmesi ve bir polemiğe dönmesi yazı ve yorumların silinmesi anlamına gelmektedir. Bu konuda yazarlarımızın duyarlı davranacağını umuyoruz.

5- Tartışma sırasında gerek okurları, gerek üyeleri; okurken rahatsız edebilecek tarzda büyük karakterlerle, büyük harflerle veya rengarenk fontlarla yazılan yazılara izin verilemez.

6- Forumda "Chat" ağzıyla, ciddiyetsiz üslupla yazım kesin olarak yasaktır.

7- Üyeleri tehdit edici, aşağılayıcı tarzda yazmak, emredercesine hitap etmek kesinlikle yasaktır.

8- Yazıyaz forum'a yazı ve yorum gönderen katılımcı, yönetimin uygun gördüğü durumlarda yazı ve yorumun diğer etkinliklerimiz olan "yazıyaz-dergi" ve yazıyaz-köşe" de yayınlanmasını öncelikle kabul eder.

9- Yönetimce yazıyaz konseptine uyum sağlayamayan yazarlar ( Yasal sınırları sürekli ihlal etme alışkanlığı gösterenler, sürekli polemik peşinde koşanlar, gereksiz ve yararsız tartışmaları sürdürenler, forum yönetimini yıpratmak, forumu gereksiz yazı-yorum ve çabalarla meşgul edenler)... forum yönetimince oybirliği ile yada admin arkadaşlarımızdan birinin katıldığı şekilde oy çokluğu ile son bir uyarıdan sonra, herhangi bir tekrar karşısında, uyarı yapılmaksızın yazar adayı ve/veya kayıtlı okur yapılırlar ve sitemizin haklarından kısıtlı yararlanırlar. (Özel mesaj hakları alınır.) Uyumsuzluğun sürmesi veya gerekli görülen hallerde forumdan süresiz uzaklaştırılırlar.

10- Zaman zaman da olsa forumumuzda gruplaşmalar olmakta ve forum olanakları kullanılarak bu gruplaşmalar kimi katılımcılar tarafından körüklenmektedir. Ortamın demokratik yapısını bozucu ve gerginleştirici, düşünce alış verişini zedeleyici bu tür davranışlara asla hoşgörü gösterilmeyecektir. Yazarlarımız arasında kin ve nefret duygularını yeşertici bu tür davranışların herhangi bir şekilde açığa çıkması sonucu sorumlu kişi veya kişiler forumdan süresiz uzaklaştırılırlar.

11- Forumun sağlıklı işleyebilmesi ve kurallarımıza uygun bir şekilde varlığını sürdürebilmesi siz katılımcı arkadaşlarımızın özverisinin yanında tüm yönetici kadromuzun da aynı şekilde özverili çabalarını gerekli kılmaktadır. Bu konuda forumda bulunan herkesin üstüne düşen görevler vardır. Uyarı görevinde bulunan arkadaşlarımıza verilecek her tür kural dışı ve alaycı yanıt kural ihlali sayılacaktır. Uyarılara itiraz şekli bellidir. Katılımcı arkadaşlarımızın bu konuya gereken duyarlıkları göstermesi forumun sağlıklı işleyebilmesinin bir gereğidir.

12- Siteden uzaklaştırılma, yazarın kayıtlı okurluğa veya yazar adaylığına düşürülmesi dışında hiç bir üyenin aldığı cezalar forum içinde açıklanmamaktadır. Buna rağmen forum sayfalarında ya da özel mesaj yoluyla bu konuda "öğrenmek istiyorum" şeklindeki ısrarcı çabalar da hoş görülmeyecektir. Katılımcı arkadaşlarımızın bu konuya dikkatetmeleri ve yönetici arkadaşlarımızı gereksiz yere meşgul etmemelerini diliyoruz.

13- Forumumuzda kural dışı olduğuna inanılan yazıların raporlanması gerekmektedir. Herhangi bir yöneticiye iş takibi yaptırır gibi özel mesaj yoluyla ulaşılması kabul edilemez.

14- Yönetici arkadaşların özelden yaptığı uyarılara mutlaka uyulması gerekmektedir. Özel mesaj yoluyla tartışmak konuları kişiselleştirmekte ve yönetici arkadaşlarımızın çalışmalarını yürütmesine engel olmaktadır. Uyarıya rağmen, makul bir sürede yazar tarafından düzenlenmeyen her yazı ve yorum bu nedenle bir silinme nedenidir..

15- Sitede moderatör, genel moderatör ve eş-adminlerin verdiği uyarı ve cezalara "itiraz" yolu bellidir. Bu konularda özel mesaj yoluyla itiraz hakkı yoktur. Konuların kişiselleşmemesi nedeniyle itirazlar sadece Uyarılara İtiraz Bölümüne yapılacaktır.Burası sadece itiraz edenle, admin ve eş-adminlerin görüp okuyabildiği bir bölümdür. Konu burada tartışılmalıdır. Burada konuyla eş admin arkadaşlar ilgilenecektir. "Ceza" eş-admin arkadaş tarafından verilmişse, diğer eş-admin arkadaşlar tarafından incelenecektir. Konu eş-admin arkadaşın gerekli gördüğü hallerde "hukuk sorumlumuz" tarafından sonuçlandırılacaktır.

16- Site içinde, özel mesaj trafiğiyle ya da herhangi bir yolla yönetici arkadaşlarımızın eleştirisine hoşgörü göstereceğimiz beklenmemelidir. Bu şekilde forumda yıpratma amaçlı davranışlara asla izin verilmeyecektir. Her düşüncenin özgürce sergilenmesinden yana olan ve bunun için sadece forum kurallarına uyulması gerektiğinden söz eden bir forumda bu tür davranışların maksatlı olduğunu ve sadece yönetimi yıpratmak amaçlı yapıldığına inanıyoruz. Bu tür davranışların anlaşılması durumunda yönetimin yazar adaylığına düşürmekten, süresiz uzaklaştırmaya kadar her türlü hakkı bulunmaktadır. Herşeye rağmen bu konuda oluşabilecek ciddi kaygılar iletişim paneli kullanılarak dile getirilmelidir.


17- Sitenin olanakları kullanılarak kişisel faaliyetlerde bulunulamaz ve yönetimin izin vermediği herhangi bir sitenin tanıtımı yapılamaz ve bu konularla ilgili linkler gösterilemez.

18- Forum kuralları "imza"ları da kapsamaktadır. Ayrıca imzalar dört satırdan fazla olamaz.

19- Büyük harflerle başlık açılamaz. Konu açılmadan önce konuyla ilgili bir başlığın açılıp açılmadığını kontrol edilmesi bölümlerimizi gereksiz bir şişkinlikten kurataracaktır. Aksi durumda, yönetici arkadaşlarımızın takdirleri sözkonusudur.

20- "Kopyala yapıştır" yaparak uzun yazılar göndermek kurallarımıza aykırıdır. Alıntı yapmak bir zorunluluk halindeyse ilk bir kaç cümleden sonra alıntı yapılan internet sitesinin adresi verilebilir.Alıntı kısa dahi olsa yazının kaynağı belirtilmelidir. Kaynağı belli olmayan alıntıların forumumuzda yeri olamaz.

Alıntılarla ilgili daha fazla bilgi için, güncellenmiş kurallarıyla Alıntıların Silinme nedenleri başlıklı konuya bakabilirsiniz.

Mesajların silinmesi konusunda daha fazla bilgi için Mesajların silinme nedenleri isimli konuya bakabilirsiniz.

21- Forumumuz ingilizce bölümümüz dışında türkçe karakterli yazıları temel almış bir forumdur. Bu bölümlerde türkçe dışında bir dil kullanımının iletişim açısından problem oluşturduğunu düşünüyoruz. Oldukça "nazik" bir konu olmakla birlikte katılımcı arkadaşlarımızın bu konuda anlayışlı davranacaklarını ve ne şekilde olursa olsun, bu bölümlerde türkçe dışında bir dil kullanmayacaklarını, yabancı dil de alıntı yapmayacaklarını; kürtçe, arapça, ingilizce vb.gibi sözcük ve cümlelere yer vermeyeceklerini umuyoruz.
22- Siteye üye olan kişi kaleme almış olduğu yazılar nedeniyle doğabilecek hukuki sorunlardan Site yönetimi, Moderatörler ve diğer yazarlar ile kayıtlı okuyucuların sorumlu olmadığını peşinen kabul etmiş sayılır.

23- Yazarlarımız yazmış oldukları yazılarını daha sonra herhangi bir nedenle silemez ve silinmesini talep edemezler.

24- Yazarlarımız Forum, dergi ve köşe'de yayınladıkları her yazı, makale, yorum ve yazınsal nitelikteki ürünleri için, ilerde basılması düşünülen gerçek bir yazıyaz dergide yayınlanmasını peşinen kabul eder ve hiç bir yasal hak talep edemezler.

25-Forum kullanıcılarımız moderatör, genel moderatör veya adminlerimizden herhangi birinin vermiş olduğu bir karara ya da yaptırıma itiraz etme hakkına sahiptir. Bu itiraz forum alanındaki "itirazlar" bölümüne uygun üsluplarla yapılmalıdır. Uygun üslup taşımayan itirazlara bakılmayacağı gibi cezai yaptırım da sözkonusu olacaktır. Kullanıcı arkadaşlarımızın; forum yöneticilerimizin oy birliği veya admin arkadaşlarımızdan birinin desteklediği şekilde oy çokluğu olarak alınan kararlara itiraz etme hakkı yoktur.


UYARILAR

1- Hakaret durumunda ilgili mesaj silinir ve kullanıcıya "15" ceza puanı verilir.

2- Küfür halinde üye süresiz uzaklaştırılır.

3- Aşağılayıcı,alaycı, nezaketsiz ve kaba bir üslupla yazılan yazı ve yorumlar katılımcı tarafından değiştirilmesi istenir; değiştirilmeyen yazılar "makul bir zaman içinde" yönetim tarafından silinir ve katılımcıya 10 ceza puanı verilir.

4- Chat üslubuyla yazılan yazıların katılımcı tarafından değiştirilmesi istenir. Bu yapılmadığında yazılar silinir ve yazara 5 ceza puanı verilir.

5- Korsan Mp3 yazılım yayınlamak ve diğer yasadışı unsurlarda yazardan yazının silinmesi istenir yapılmadığında yazı yönetim tarafından silinir ve yazara 10 ceza puanı verilir.

6- Alıntı kurallarına uyulmama, eksik uyma durumunda yazar uyarılır ve alıntının kurallara uygun bir hale getirilmesi istenir. Yapılmadığında alıntı silinir ve yazara 5 ceza puanı verilir.

7- Hitabet kurallarına uyulmayan durumlarda yazardan değiştirme talebinde bulunulur. Yapılmadığında yazı silinir ve 5 ceza puanı verilir.

8- Israrlı bir şekilde konuyla ve forum kapsamıyla yazılmış ilgisiz yazılar yazarın uyarılara rağmen değiştirmemesi sonucunda silinir ve yazara 5 ceza puanı verilir.

9- Yazı ve font kurallarına uyulmadan yazılan yazı ve yorumlar ilgili yazar tarafından değiştirilmek zorundadır. Yapılmadığında yönetim tarafından silinir ve 5 ceza puanı verilir.

10- Ceza puanları 120 gün sonra zaman aşımına uğrar.

11- Kurallar madde 3 ek kapsamındaki yazı ve yorumlar yönetim tarafından silinir ve 15 ceza puanı verilir. Ayrıca tutumun tekrarlanması durumunda süresiz uzaklaştırılmaya gidilebilir.

12- Her ne sebeple olursa olsun, forum dahilinde tehdit içeren yazı ve yorumlara yer verilmeyecektir. Bu tür yazılar yöneticiler tarafından silinecek ve ilgili şahıs 10 ceza puanı alacaktır.

13- 60 puana erişildiği takdirde 3 gün, 100 puana erişildiğinde 7 gün, 150 puana erişildiğinde 15 gün, 200 puana ulaşıldığında ise kullanıcı 90 gün süresince forumdan uzaklaştırılır...

Katılımcıların bütün bu "kural" ve " cezaların" daha iyi bir yazıyaz hedefi için gerekli olduğunu bilmeleri gerektiğini düşünüyoruz.. Pratikte ortaya çıkacak aksamalar ve üyelerden gelen yapıcı öneriler belli zamanlarda kuralların daha iyiye yönelik revize edilmesini gündeme getirebilir. Zaman içinde foruma ve katılımcıya katkı sunacak her türlü öneri ve düşünceye de açık olduğumuzu bir kere daha hatırlatmak istiyoruz.

Forum Rules

While the administrators and moderators of this forum will attempt to remove or edit any generally objectionable material as quickly as possible, it is impossible to review every message. Therefore you acknowledge that all posts made to these forums express the views and opinions of the author and not the administrators, moderators or webmaster (except for posts by these people) and hence will not be held liable.

You agree not to post any abusive, obscene, vulgar, slanderous, hateful, threatening, sexually-oriented or any other material that may violate any applicable laws. Doing so may lead to you being immediately and permanently banned (and your service provider being informed). The IP address of all posts is recorded to aid in enforcing these conditions. You agree that the webmaster, administrator and moderators of this forum have the right to remove, edit, move or close any topic at any time should they see fit. As a user you agree to any information you have entered above being stored in a database. While this information will not be disclosed to any third party without your consent the webmaster, administrator and moderators cannot be held responsible for any hacking attempt that may lead to the data being compromised.

This forum system uses cookies to store information on your local computer. These cookies do not contain any of the information you have entered above; they serve only to improve your viewing pleasure. The e-mail address is used only for confirming your registration details and password (and for sending new passwords should you forget your current one).
__________________
Gökyüzü düşse de bırak adalet yerini bulsun.
seha is online now  

 
Forum Seç

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şuan saat: 18:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2007, Jelsoft Enterprises Ltd.
Bu sitede yazılan her yazıdan yazarları sorumludur. Yazıyaz Forum'da yer alan tüm içeriğin her hakkı Yaziyaz.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz.
Anahtar kelimeler: Siyaset Forum, Siyaset Forumu, Türkiye Forum, Dünya, Tartışma Forum, Forum, Siyaset, Bilim Forum, Kültür Forum, Sanat Forum