EKİN
Blog
Marksizm
Evrim
Lütfen kuralları okuyunuz.
Yeni Üyelerimizin Dikkatine!
Uyarılar ve uyarı puanları  
Yazıyaz FORUM - İletişim

"Seviyenin olmadığı bir yerde ne özgür düşünce, ne de demokratik bir ortam oluşabilir."

Yazıyaz Forum'a hoşgeldiniz.
Bir dakikanızı ayırarak Türkiye'nin en özgür platformuna üye olabilir ve hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.
Üye olmak için lütfen tıklayınız...

Geri git   Yazıyaz Forum > Siyaset > Dünya Siyaseti

Dünya Siyaseti Dünya'daki gelişmeler, Dış ilişkiler, Avrupa Birliği

Anketimiz: Ermeni Soykırım İddaları Doğru mu?

Evet,soykırım yapılmıştır 106 26,30%
Hayır,soykırım yapılmamıştır 256 63,52%
Kararsızım 41 10,17%
Katılımcı sayısı: 403. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler
Alt 25-03-07, 18:20   #11 (permalink)

Beckho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
Sayın Gılgamış demiş ki; Mesajı göster
Emperyaliztlerin desteklediği Ermeni ayrılıkçıların organize ettikleri, Müslüman Türkler'e ve Kürtler'e yönelik katliamları da göz önüne aldığımızda bu bir karşılıklı bağazlaşmadır.

Ermeni aslıllı yazar Ethen Mahçupyan'da bu görüşü savunmakta.Yaşananlar boğazlama değil,boğazlaşmadır.

SAYGILAR...

Sponsor
Alt 25-03-07, 18:25   #12 (permalink)

Gılgamış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
Sayın Beckho demiş ki; Mesajı göster
Ermeni aslıllı yazar Ethen Mahçupyan'da bu görüşü savunmakta.Yaşananlar boğazlama değil,boğazlaşmadır.

SAYGILAR...
Ancak: Sadece Kürtler'in ve Türkler'in uyguladığı katliamlardan söz edip de, Ermeni ayrılıkçıların yaptığı ya da kışkırttığı katlamlardan bahsetmemek de, doğru değildir.
Eğer Mahçupyan'da benim gibi düşünüyorsa, o zaman bazı Ermeniler'in de Müslüman Türk ve Kürtler'e katliam uyguladığını kabul ediyordur sanırım.
Boğazlaşma karşılıklı olur değil mi ? Ve de aynen öyle olmuştur.
Karşılıklı boğazlaşmanın olduğu yerde, zaten soykırımdan söz etmek yersizdir.
Sayın Bozkır'ın açıkladığı nedenler de zaten ''soykırım'' olmadığının gerekçelerindendir...

Konu Gılgamış tarafından (25-03-07 Saat 18:30 ) değiştirilmiştir.
Gılgamış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-03-07, 18:29   #13 (permalink)

bozkır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
Emperyaliztlerin desteklediği Ermeni ayrılıkçıların organize ettikleri, Müslüman Türkler'e ve Kürtler'e yönelik katliamları da göz önüne aldığımızda bu bir karşılıklı boğazlaşmadır.
savaşın geneline bakarsak bu dediğiniz doğrudur.Ancak sadece tehcir olayını değerlendirirsek iş değişir.Sonuçta kısa sürede ölen insan sayısı muazzam.Dediğim gibi tehcirin uygulanma sebepleri ayrı bir büyük tartışmadır.
Ekşi ayran helal da güzelim şarap haram?

illaki Hayyam
bozkır isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-03-07, 18:36   #14 (permalink)

Gılgamış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
Sayın bozkır demiş ki; Mesajı göster
savaşın geneline bakarsak bu dediğiniz doğrudur.Ancak sadece tehcir olayını değerlendirirsek iş değişir.Sonuçta kısa sürede ölen insan sayısı muazzam.Dediğim gibi tehcirin uygulanma sebepleri ayrı bir büyük tartışmadır.
Tehcir sırasında ölümlerin nedenlerine baktığımızda,
öncelikle açlık ve salgın hastalıklar ile
bazı Kürt ve Türk aşiretlerinin intikam amaçlı saldırılarını görebiliriz.
Bu tehcir sırasında, ölen askerler de olmuştur.
İntikam amaçlı saldırıların olmasında da , Ermeni çeteleri tarafından yapılan katliamların payı vardır.
Tehcirin uygulanma sebeblerini tartışmak için Ermeni devlet adamlarının yazdıkları raporlara da bakmak gerekir, diye düşünüyorum. Ama bu konu hakikaten ayrı bir büyük tartışma konusudur, katılıyorum...

Konu Gılgamış tarafından (25-03-07 Saat 18:38 ) değiştirilmiştir.
Gılgamış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-03-07, 18:47   #15 (permalink)

bozkır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
Tehcir sırasında ölümlerin nedenlerine baktığımızda,
öncelikle açlık ve salgın hastalıklar ile
bazı Kürt ve Türk aşiretlerinin intikam amaçlı saldırılarını görebiliriz.
Bu tehcir sırasında, ölen askerler de olmuştur.
İntikam amaçlı saldırıların olmasında da , Ermeni çeteleri tarafından yapılan katliamların payı vardır.
Tehcirin uygulanma sebeblerini tartışmak için Ermeni devlet adamlarının yazdıkları raporlara da bakmak gerekir, diye düşünüyorum. Ama bu konu hakikaten ayrı bir büyük tartışma konusudur, katılıyorum...
Biz de bir laf vardır."Vur dediysek öldür demedik" diye.Durum biraz buna benziyor.Yani istanbuldan birileri şu ermenileri alın şuraya götürün demişler.yerel makamlardan kimisi bu işi adam gibi yapmış kimisi ise katliama çevirmiş. İşte bu yüzden ortada net bir insanlık suçu yok.

sonuçta zaman savaş zamanı.Hem de Cihan Harbi. O hengamede herşey konrolden çıkmış.İki toplum içinde çok acı bir olay.Bu olayın bir suçlusu Türkleri kızdırıp öç saldırısı yaptırmak ve büyük devletlerin müdahalesini sağlamak isteyen ermeni partileri ise diğer grup da ittihat ve terakki net bir biçimde.Koca bir milleti hiç düşünmeden ateşe attılar.milyonlarca insanımızı savaşa kurban verdik ve en acısı Anadolu asla eski anadolu olamadı.

saygılar
Ekşi ayran helal da güzelim şarap haram?

illaki Hayyam
bozkır isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-03-07, 19:23   #16 (permalink)
Uzaklaştırıldı

Sayın beckho çok açık ve net söylüyorum: "Bu bir iftiradır."

Karşılıklı boğazlaşmayı da kabul etmiyorum. Çünkü bu da, sonu soykırım iftirasını kabule götüren bir yoldur.

Taşnak ve Hınçak elemanları Anadolu da birçok yerde soykırım yapmışlardır. Ve bunun da arkasında İngiltere vardır. İngilizlerin taktiği kendi yaptıklarını karşıdakine yüklemektir.

Mesela A örgütü İngiltereden destekli kurulmuş ve yürütülen bir örgüttür. B örgütünün hiçbir bağlantısı olmamasına rağmen, A örgütü B'yi İngilizler hesabına çalışmakla suçlar. (psikolojide suç bastırmak mı ne deniyordu buna)
(Tabi bu örneği konuya adapte etmelisiniz)

Saygılarımla
Ulukoca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-03-07, 19:37   #17 (permalink)

Alıntı:
Sayın Ulukoca demiş ki; Mesajı göster

Karşılıklı boğazlaşmayı da kabul etmiyorum. Çünkü bu da, sonu soykırım iftirasını kabule götüren bir yoldur.

Taşnak ve Hınçak elemanları Anadolu da birçok yerde soykırım yapmışlardır. Ve bunun da arkasında İngiltere vardır. İngilizlerin taktiği kendi yaptıklarını karşıdakine yüklemektir.

Mesela A örgütü İngiltereden destekli kurulmuş ve yürütülen bir örgüttür. B örgütünün hiçbir bağlantısı olmamasına rağmen, A örgütü B'yi İngilizler hesabına çalışmakla suçlar. (psikolojide suç bastırmak mı ne deniyordu buna)
(Tabi bu örneği konuya adapte etmelisiniz)

Saygılarımla
Ermeniler soykirim yapmistir dahi diyebiliyorsunuz.
Shiraz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-03-07, 19:41   #18 (permalink)

Alıntı:

Eğer boğazlaşmayıda kabul etmezsek,savaşlarıda soykırım olarak kabul etmek gerekir.Boğazlaşma karşılıklıdır.İdda ya göre Ermenilere göre daha kuvvetli olan Türkler galip gelmiştir.Ermenlilerde galip gelebilirdi yani.

SAYGILAR...
Alt 25-03-07, 20:10   #19 (permalink)
Uzaklaştırıldı

Standart Sayın beckho

Alıntı:
Eğer boğazlaşmayıda kabul etmezsek,savaşlarıda soykırım olarak kabul etmek gerekir.Boğazlaşma karşılıklıdır.İdda ya göre Ermenilere göre daha kuvvetli olan Türkler galip gelmiştir.Ermenlilerde galip gelebilirdi yani.
Bu ölümü gösterip hastalığa razı etmek demektir. bu iddayı ortaya atan ve destekleyen aydın olarak gözüken kişilerin niye bir tarafları ABd ile (ingiliz politikalaırının devamı ) bağları vardır? Bunu her zaman yapmakatadırlar.
Mesela bush'u gösterip bundan sonra gelecek ABd başkanına razı etmeye çalışmak gibi...

Ayrıca o konuda mantık da yok, ermenileer de galip gelebilirdi değil mesele.
Özellikle İngiliz ve FRansızlarca desteklenen Taşnak ve hınçak mensubları (başka gruplar da olabilir) Türk köylerini basıp silahsız insanları öldürmüşlerdir. Bunun ermeilerle karşılıklı boğazlaşma anlamına geldiğini hiç de sanmıyorum. Konu ermenilerle değil komitacı ermenilerle ilgilidir. O nedenle ermenilerle Türkler birbirine saldırdı, Türkler daha güçlüydü onlar galip geldi mantığı yanlış bir mantıktır.

Saygılarımla
Ulukoca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-03-07, 20:13   #20 (permalink)

Alıntı:
Ayrıca o konuda mantık da yok, ermenileer de galip gelebilirdi değil mesele.
Özellikle İngiliz ve FRansızlarca desteklenen Taşnak ve hınçak mensubları (başka gruplar da olabilir) Türk köylerini basıp silahsız insanları öldürmüşlerdir. Bunun ermeilerle karşılıklı boğazlaşma anlamına geldiğini hiç de sanmıyorum. Konu ermenilerle değil komitacı ermenilerle ilgilidir. O nedenle ermenilerle Türkler birbirine saldırdı, Türkler daha güçlüydü onlar galip geldi mantığı yanlış bir mantıktır.

Saygılarımla

Doğru mantıktır.Çünkü bizim soracağımız bir soru olur o zaman;Ermeniler kazansaydı soykırım denilecek miydi? Yoksa nefsi müdafa mı denilecekti?

SAYGILAR...

Etiketler
1915 , dış politika , ermeni sorunu , ermeni tehciri , ermenistan , siyasi tarih , soykırım , türkiye

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler