EKİN
Blog
Marksizm Dosyası
Evrim Dosyası

Lütfen kuralları okuyunuz.
Yeni Üyelerimizin Dikkatine!
Uyarılar ve uyarı puanları  
Yazıyaz FORUM - İletişim

"Seviyenin olmadığı bir yerde ne özgür düşünce, ne de demokratik bir ortam oluşabilir."

   
Özel Arama
 

 


Yazıyaz Forum'a hoşgeldiniz.
Bir dakikanızı ayırarak Türkiye'nin en özgür platformuna üye olabilir ve hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.
Üye olmak için lütfen tıklayınız...


Geri git   Yazıyaz Forum > Yönetimden > Forum Kuralları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Forum Kuralları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Kurallar, uyarılar, dikkat edilmesi gerekenler, yapılanmamız...

Konu Kapatılmıştır

 

Seçenekler Arama
Alt 20-08-07, 22:00   #1 (permalink)
Admin
 
tuqu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
Bulunduğu yer: istanbuL
Mesajlar: 6.280
Standart Yazıyaz Forum Kuralları

Forumumuz her düşüncenin özgürce ifade edilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Ne var ki, seviyeli tartışma ortamının oluşabilmesi ve korunabilmesi adına birtakım kurallara uyulması gerekmektedir. Zaman içinde birtakım yetersizlikler ve bazı konuların da daha somut bir hale getirme durumu ortaya çıktığı için forum kurallarımızda bir yenileştirme gereği hissettik. Aşağıda açıkladığımız yeni forum kurallarına, şu ana kadar olduğu gibi, bugünden sonra da titizlikle uyulacağını düşünüyoruz.
tuqu isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 20-08-07, 22:00   #2 (permalink)
Admin
 
tuqu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
Bulunduğu yer: istanbuL
Mesajlar: 6.280
Standart

YAZIYAZ FORUM KURALLARI

1- Her yazar ve yazar adayı forum kurallarına uymakla yükümlüdür. Forum kurallarına uymayanlar, yazıyaz forumun önemsediği üslub konusunda özen göstermeyenler, yasal sınırları sürekli ihlal edenler, sürekli konu dışı yazanlar, alaycı ve dışlayıcı yazı ve yorumları alışkanlık haline getirenler, konuları gereksiz ve yararsız tartışmalara, kişisel atışmalara döndürenler, bir tartışma forumu olan yazıyaz'la uyum kuramayacağı anlaşılanlar yazıyaz yönetimi ve/veya genel koordinatör tarafından, önceden haber verilmeksizin süresiz uzaklaştırma dahil uygun görülen her türlü yaptırıma uğrayacaklardır.

2- Yazıyaz forum "özgür düşünce platformu" olma iddiasındadır. Bunu amaçlamaktadır. Kurallarımızla uygunluk içinde olduktan sonra her görüş ve inanç sahibi düşünce ve inancını dilediği gibi savunma hakkına sahiptir. Yazar arkadaşlarımıza düşünce ve inançlarından ötürü yakıştırılacak her türlü rahatsız edici sıfat, tartışmayı kişiselleştirmekte ve düşünce alış verişini kesintiye uğratmaktadır. Sayfalarımızda görmek istemediğimiz böyle bir tavrı ve üslubu alışkanlık haline getirenler yönetim ve/veya genel koordinatör tarafından önceden haber verilmeksizin süresiz uzaklaştırılacaktır.

3- Yazıyaz forum alanında her ne sebeble olursa olsun yönetim eleştirisine hoşgörü gösterilmeyecektir. Yöneticilerden herhangi birinin yaptığı uygulamaya veya forum alanındaki tutumuna itiraz ve eleştiri ancak "itirazlar" bölümünde yapılabilir. Forum sayfalarına yansıyan eleştirilerin forum düzenini bozucu ve yöneticileri çalışmalarından "soğutucu" bir işlevi olmaktadır. Bu konuda bütün yazar arkadaşlarımızın duyarlı olmasını temenni ediyoruz. Aksi durumda yazılar silinecek ve kural ihlalinde bulunanlar yönetim tarafından uyarılacaktır. Bu konuda ısrarcı olanlar süresiz uzaklaştırılacaktır. Yönetim eleştirileri konusu "raporlama" ve "imza"ları da kapsamaktadır.

4-Forumun sağlıklı işleyebilmesi ve kurallarımıza uygun bir şekilde varlığını sürdürebilmesi siz katılımcı arkadaşlarımızın özverisinin yanında tüm yönetici kadromuzun da aynı şekilde özverili çabalarını gerekli kılmaktadır. Bu konuda forumda bulunan herkesin üstüne düşen görevler vardır. Uyarı görevinde bulunan arkadaşlarımıza verilecek her tür kural dışı ve alaycı yanıt ( özel mesaj yoluyla da olsa ) kural ihlali sayılacak ve yaptırım uygulamasına gidilecektir.

5- Sitemizde her ne sebepten olursa olsun küfür ve hakaret edilemez. Kişi, kurum ve katılımcılara küçük düşürücü, alaycı ifadeler kullanılamaz. Kişilerin değil düşüncelerin sözkonusu olduğu forumumuzda kişisel çekişmelere ve kısır polemiklere izin verilemez. Sitemizde görmek istemediğimiz bu tür davranışların özel mesaj yoluyla dahi yapıldığının anlaşılması halinde katılımcı cezalandırılır.

6-Yazıyaz Grup forum alanındaki tartışmaların yazıyaz'a yakışan bir seviye ve konunun gerektirdiği bilgi çerçevesinde olmasını arzu etmektedir. Özellikle bilim ve felsefe bölümlerinde, konuların gerektirdiği altyapıdan yoksun yazarlarımızın bu duruma dikkat etmesi ve özen göstermesi gerekmektedir. Bu altyapıdan yoksun yazarlarımızın bu tür başlıklarda, konuları saptırıcı ve zemininden uzaklaştırıcı tutumları kesinlikle hoşgörülmeyecektir. Yapılan uyarılara rağmen bu tutumlarında ısrar eden kullanıcılar forum alanından uzaklaştırılacaklardır.

7- Forum yazarları, bir yöneticinin verdiği karara ya da yaptırıma itiraz etme hakkına sahiptir. Ancak bu itiraz, forumun "İtirazlar Bölümü"nde uygun bir üslupla yapılmalıdır. Üyeler, bu bölüm dışında itiraz isteğinde bulunamaz. İtiraz konusunu forum alanındaki tartışmalara taşıyamaz. Ceza sisteminde adminlerin verdiği karar, son ve kesin karardır. Bu karara uyulması zorunludur. Sadece, uzaklaştırma, yazar adaylığına düşürme veya okur yapılma gibi katılımcıyı yazıyaz'dan uzaklaştıracak cezalar "genel koordinatör" onayı olmadan yürürlüğe koyulamaz.

8- Uyarılara itiraz şekli bellidir. Yönetim tarafından verilecek cezalara forum alanındaki "itirazlar" bölümü dışında itiraz edilemez. İtirazlar konusu forum alanına taşınamaz. Adminlerin onayladıkları cezalar sürekli uzaklaştırma dışında kesindir. Sadece bir yazarımıza sürekli uzaklaştırma cezasının verilebilmesi için "genel koordinatör" onayı gereklidir. Genel koordinatör'ün onay vermediği durumlarda bir kullanıcı herhangi bir nedenle uzaklaştırılamaz.

9- Siteden uzaklaştırılma, yazarın kayıtlı okurluğa veya yazar adaylığına düşürülmesi dışında hiç bir üyenin aldığı cezalar forum içinde açıklanmamaktadır. Buna rağmen forum sayfalarında ya da özel mesaj yoluyla bu konuda "öğrenmek istiyorum" şeklindeki ısrarcı çabalar da hoş görülmeyecektir. Bu konularda ısrarcı olanlar da 1 numaralı forum kuralına tabi tutulacaktır.

10- Her ne kadar yazılan yazı ve yorumlar kişisel bir sorumluluk getirse de, yasalara aykırı olabilecek yazı, tutum ve davranışların sitemizde yer almasına izin verilemez. Buna "korsan yazılım" ve telif hakları bulunan Mp3'leri yayınlamak da dahildir.

madde 10-ek: Yasalarımızda suç niteliği taşıyan faaliyetlerde bulunan ve aynı zamanda dünyada terörist örgüt nitelemesiyle anılan yasadışı hiç bir kişi, kurum, kuruluş, örgüt ve dernek...vb. oluşumların propagandasını yapmak, övmek, üyeleri katılıma davet etmek, bu anlama gelebilecek yorumlarda bulunmak yasaktır.Kuralın ihlali halinde yapan kişi forum kuralları ilgili maddesi gereğince yaptırıma uğrar. Kural ihlalinin sık sık yinelenmesi, yapan kişinin yine forum kurallarının 9 maddesi gereğince süresiz uzaklaştırma da dahil ilgili yaptırımlarla karşılaşır.

11-Konuların sağlıklı sürdürülebilmesi, uygun bir tartışma ortamının korunabilmesi için konuyla ilgisiz ve gereksiz mesajlar foruma dahil edilmemelidir. Bu arada konuların kişiselleştirilmesi ve bir polemiğe dönmesi yazı ve yorumların silinmesi anlamına gelmektedir. Israrcı olanlar hakkında 1 numaralı forum kuralı uygulanacaktır.

12- Tartışma sırasında gerek okurları, gerek üyeleri; okurken rahatsız edebilecek tarzda büyük karakterlerle, büyük harflerle veya rengarenk fontlarla yazılan yazılara izin verilemez.

13- Forumda "Chat" ağzıyla, ciddiyetsiz üslupla yazım kesin olarak yasaktır.

14- Üyeleri tehdit edici, aşağılayıcı tarzda yazmak, emredercesine hitap etmek kesinlikle yasaktır.

15-Kişi ve katılımcı hitapları forum seviyemize uygun olmalıdır.

' ' ' Bu konuda benimsediğimiz görüş şu şekildedir:

' ' ' ' * İsim+soyisim = Tayyip Erdoğan bir kasımpaşalıdır.
' ' ' ' * Yalnızca soyisim= Baykal bence yanlış bir davranışta bulundu.
' ' ' ' * Sayın+ isim ya da soyisim= Sn.Ali Müfit; ya da Sayın Gürtuna...
' ' ' ' * Kullanıcı adıyla yazılan hitaplarda: Sayın admin, sayın il_bilge


İstisnalar:

Toplumca gelenekselleşmiş olarak nezaket dışı kabul edilmeyen isimsel hitaplar istisnalardır.

Örneğin: "İsa çarmıha gerilmemiştir" / "Mustafa Kemal harika bir komutandı"

Bununla birlikte, bir üye kendisine karşı kullanılan hitabet tarzından rahatsızlık duyuyorsa bu tür ifadeler de silinir. Örneğin, bir üye kendisine "Ahmet Efendi!" denmesinden rahatsızlık duyabiliyorsa gereği yapılmalıdır. Ayrıca senli benli hitap tarzları da katılımcının isteği doğrultusunda düzeltilmelidir.

16-Forumumuzda kural dışı olduğuna inanılan yazıların "raporlanması" gerekmektedir. Herhangi bir yöneticiye iş takibi yaptırır gibi özel mesaj yoluyla ulaşılması kabul edilemez. Raporlama sırasında kural dışı yazı ve yorum hakkında sadece kural dışılığın nedeninin yazılması yeterlidir. Gereği yönetimin tasarrufundadır. Bu konuda yönetime emredercesine görev hatırlatılmasında bulunmak ve bu yolla dahi yönetim eleştirisinde bulunmak kural dışıdır. Israrcı olanlar hakkında 1 numaralı forum kuralı işletilecektir.

17-Yönetici arkadaşların özelden veya herhangi bir şekilde yaptığı uyarılara mutlaka uyulması gerekmektedir. Özel mesaj yoluyla tartışmak konuları kişiselleştirmekte ve yönetici arkadaşlarımızın çalışmalarını yürütmesine engel olmaktadır. Uyarıya rağmen, makul bir sürede yazar tarafından düzenlenmeyen her yazı ve yorum bu nedenle bir silinme nedenidir.

18-Forum alanımızda eski "ceza sistemi" konusunda bazı değişiklikler olmuştur. Günlük mesaj sayısının artması, kural dışı yazı ve yorumların buna uygunluk gösterircesine fazlalaşması, kural dışı yazıların anında yaptırım zorunluluğu getirmektedir. Kural dışı yazıların kullanıcıya bildirilmesi ve sonra o yazının takibi, yöneticiler açısından zorluk oluşturmakta ve zamanlarını almaktadır. Bundan böyle yöneticiler gördükleri yazıları veya raporlamalar sonucunda işleme tabi tutacakları yazıların kural dışılığını tespit ettiklerinde doğrudan silecek veya insiyatif kullanarak düzeltecektir.. "Ceza" uygulaması yazı silindikten veya düzeltildikten sonra uygulanacaktır. Silinen yazı, yok edilmediği için itiraz hakkı saklıdır.

19-Sitenin olanakları kullanılarak kişisel faaliyetlerde bulunulamaz. Yönetimin izin vermediği herhangi bir tanıtım yapılamaz ve bu konularla ilgili linkler gösterilemez. Bu tür yazılar doğrudan silinir.

20- Forum kuralları "imza"ları da kapsamaktadır. Ayrıca imzalar dört satırdan fazla olamaz.

21- Büyük harflerle başlık açılamaz. Konu açılmadan önce konuyla ilgili bir başlığın açılıp açılmadığını kontrol edilmesi bölümlerimizi gereksiz bir şişkinlikten kurataracaktır. Aksi durumda, yönetici arkadaşlarımızın takdirleri sözkonusudur.

22- "Kopyala yapıştır" yaparak uzun yazılar göndermek kurallarımıza aykırıdır. Alıntı yapmak bir zorunluluk halindeyse ilk bir kaç cümleden sonra alıntı yapılan internet sitesinin adresi verilebilir.Alıntı kısa dahi olsa yazının kaynağı belirtilmelidir. Kaynağı belli olmayan alıntıların forumumuzda yeri olamaz.

Alıntılarla ilgili daha fazla bilgi için, güncellenmiş kurallarıyla Alıntıların Silinme nedenleri başlıklı konuya bakabilirsiniz.

Mesajların silinmesi konusunda daha fazla bilgi için Mesajların silinme nedenleri isimli konuya bakabilirsiniz.

23- Forumumuz türkçe karakterli yazıları temel almış bir forumdur. Bu bölümlerde türkçe dışında bir dil kullanımının iletişim açısından problem oluşturduğunu düşünüyoruz. Oldukça "nazik" bir konu olmakla birlikte katılımcı arkadaşlarımızın bu konuda anlayışlı davranacaklarını ve ne şekilde olursa olsun, bu bölümlerde türkçe dışında bir dil kullanmayacaklarını, yabancı dil de alıntı yapmayacaklarını; kürtçe, arapça, ingilizce vb.gibi sözcük ve cümlelere yer vermeyeceklerini umuyoruz.
__________________
Bir önyargıyı parçalamak, bir atomu parçalamaktan daha zordur.
A. Einstein

Konu tuqu tarafından (01-11-08 Saat 03:02 ) değiştirilmiştir.
tuqu isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 16-09-07, 03:54   #3 (permalink)
Admin
 
tuqu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
Bulunduğu yer: istanbuL
Mesajlar: 6.280
Standart

24- Forum alanına gönderilen yazı ve yorumlar titizlikle incelenmekte ve ayrıca raporlama yoluyla da denetlenmektedir. Buna rağmen gözden kaçan yazı ve yorumların her türlü yasal sorumluluğu yazıyı yazan yazara aittir. Siteye üye olan kişi kaleme almış olduğu yazılar nedeniyle doğabilecek hukuki sorunlardan Site yönetimi, Moderatörler ve diğer yazarlar ile kayıtlı okuyucuların sorumlu olmadığını peşinen kabul etmiş sayılır.

25- Yazarlarımız yazmış oldukları yazılarını daha sonra herhangi bir nedenle silemez ve silinmesini talep edemezler.

26- Yazarlarımız Forum, dergi ve köşe'de yayınladıkları her yazı, makale, yorum ve yazınsal nitelikteki ürünleri için, ilerde basılması düşünülen gerçek bir yazıyaz dergide yayınlanmasını peşinen kabul eder ve hiç bir yasal hak talep edemezler.


27- Forumda, kullanılan üye fotoğraflarında( avatar) şiddet unsuru taşıyan fotoğraflara izin verilmemektedir. Ayrıca yasadışı içerik ile ilgili madde 10-ek avatarlar için de aynen geçerlidir.

28- Yöneticilerimiz yaptıkları işlemlerin dışındaki yazı ve yorumlarında yazıyaz'ı temsil etmemektedirler. Bu yazı ve yorumlar kişisel bir niteliğe sahiptir ve sadece kendilerini bağlamaktadır. Yani yönetici arkadaşlarımız yazdıkları yazı ve yaptıkları yorumda bir kullanıcı statüsündedirler ve forum kuralları onları da bağlamaktadır. Forum kurallarına aykırı her durum onlar için de yaptırım gerektirmektedir. Bu nedenle yönetici arkadaşlarımızın kural dışı olarak nitelenen yazıları da tıpkı diğer kullanıcılarımız gibi raporlanmalıdır.

29- Forum alanından uzaklaştırılanlar ya da kendi istekleriyle ayrılanlar için sadece "iletişim mail"i kullanılarak dönme isteğinde bulunabilirler. Bu kişilerin yeniden foruma dönebilmeleri konusu adminlerin yetkisindedir. Gerekli görülem durumlarda adminler başvuru sahibinin yeniden foruma dönmesine karar verebilirler.

30-Cinsellik tabu değildir. Uygun bir üslup ve doğru bir yöntemle ilgili bölümlerde -özellikle bilim bölümünde- genelleştirilerek tartışılabilir. Ama hiç bir bölümümüzde bir kişinin özel hayatı başlık haline getirilemez; cinsel hayatı konu edilemez ve sorgulanamaz. Özellikle Atatürk ve kitaplı dinlerin peygamberleri hakkında ne amaçla olursa olsun toplumun çok önemli bir kesimini yaralayacak bu tür başlıklar açılamaz ve bu anlamda açıklamalarda bulunulamaz. Bu tür yazılar, hiç bir uyarı yapılmadan anında silinecektir.

31- Genel koordinatör gerekli gördüğü hallerde admin yetkisini kullanma hakkına sahiptir.

32- Üyelerin yazılarında bir kişi ya da topluluğun değişmeyen doğal özellikleri ve bu özelliklerinden doğan kimlikleriyle nedeniyle aşağılayan ya da yücelten ırkçı ifadelere yer vermesi ve forum alanında bu doğrultuda resimler kullanılması yasaklanmış olup , bu tür ihlaller gerçekleştiren üyeler sadece bir kez uyarı alırlar. İhlalin tekrarı halinde ise forumdan uzaklaştırılırlar.

33- Üyelerin birden fazla kişiye cevap yazacakları durumlarda mesajlarını tek postada toplayarak göndermeleri gerekmetedir. Mesaj gönderdikten hemen sonra mesaja ekleme yapma ihtiyacı duymuşsanız bunu göndermiş olduğunuz mesajı düzenleyerek yapmanız ve arka arkaya mesajlar yollamamanızı beklemekteyiz. Bunun için "düzenle" tuşunu kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, "çoklu alıntı" özelliğini de tercih edebilirsiniz. Özellikle birden çok kişiye yanıt vereceğiniz durumlarda her kişi için ayrı mesaj göndermek yerine bu seçeneği kullanmanız gerekmektedir.

Aksi durumlar, görüntü kirliliği yaratmakta ve tartışmanın takibini zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla bir üyeye ait birkaç dakika arayla sıralanan mesajlar kural ihlali anlamına gelmektedir.
__________________
Bir önyargıyı parçalamak, bir atomu parçalamaktan daha zordur.
A. Einstein

Konu tuqu tarafından (01-11-08 Saat 03:03 ) değiştirilmiştir.
tuqu isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Konu Kapatılmıştır


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıŞu an Saat: 23:54.


vBulletin® Version 3.8.1
Bu sitede yazılan her yazıdan yazarları sorumludur. Yazıyaz Forum'da yer alan tüm içeriğin her hakkı Yaziyaz.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz.

Powered by vBulletin® Version (3.8.1)
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.2.0
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.2.0

Inactive Reminders By Mished.co.uk and FTP-Anime.com