Google
   
Anasayfa - Homepage
Favorilere ekle - Bookmark
Yeni Mesajlar - New Posts

 Yazıyaz.Com Forum Kuralları
Forum Kuralları
Lütfen forum kurallarını dikkatlice okuyunuz

English-Speaking users, please scroll the page to the bottom to see the rules in English.

YazıYaz Forum Dünyası’nın kurulma amacı, etrafımızdaki gelişen birçok konuda bilgilerimizi, görüşlerimizi bir araya toplayarak, seviyeli bir tartışma ortamı oluşturmaktır. Bu bağlamda:

A. Genel Bilgiler ve Yaptırımlar

1. Toplumumuzda "belden aşağı" olarak tabir edilen nick, avatar, imza ve yazışma yapanların mesajları/imzaları/avatarları ilk etapta düzenlenecek ve üye uyarılacak; ikinci seferde ise üyeye haber verilmeksizin üyelik bilgileri belirli bir süre askıya alınacak veya tamamen silinecektir.
2. YazıYaz Forum Dünyası’nın esas amacı bilgi paylaşımıdır. Okunmayı bozan, rengarenk, büyük boyutlu ve uzun imza kullanan üyeler ilk etapta özel mesaj ile veya genel uyarı mesajı ile uyarılacak; imzalarını kısaltmaları talep edilecektir.
3. YazıYaz Forum Dünyası’na atılan mesajlara gereksiz cevap veren, konuyu dağıtan, cıvıklaştıran ve ortamı seviyesizleştiren mesajlar uyarı yapılmadan silinecek ve mesaj sahipleri uyarılacaklardır. Toplam 10 uyarısı olan üyelerin üyelikleri otomatik olarak belirli bir süre askıya alınır. Üyelikleri 3 defa askıya alınan üyelerin aynı şekilde mesajlarına devam etmeleri durumunda üyeliği silinecektir.
4. Bu forumları her kesimden insanın ve Türkçe dili konuşan insanların takip ettiğini unutmayınız. Çocuklar, genç arkadaşlar, bayanlar, anneler ve babalar bu forumlarda bilgi almak için bulunuyorlar. Lütfen yazışmalarınızı yaparken bunları göz önünde bulundurmaya özen gösterin. Bozuk Türkçe ile mesaj yazmamaya dikkat edelim.

B. Mesaj İçerikleri

1. Küfür, hakaret, tehdit, sataşma, aşağılama, kişi hak ve özgürlüklerine saygısız içeriğe sahip mesajlar göndermek yasaktır. Yöneticiler tarafından görülen bu tip mesajlar haber verilmeksizin silinecek ve mesajı atanlar uyarılacaktır. Bu tür mesajlara yine aynı şekilde karşılık vermek de suç unsuru olup, kesinlikle yasaktır. Bu tip mesajların devamı halinde mesajlar uyarı yapılmadan silinecek ve mesaj sahipleri uyarılacaklardır. Toplam 3 uyarısı olan üyelerin üyelikleri otomatik olarak belirli bir süre askıya alınır. Üyelikleri 3 defa askıya alınan üyelerin aynı şekilde mesajlarına devam etmeleri durumunda üyeliği silinecektir.
2. Yasal ve insani nedenlerden dolayı, YazıYaz Forum Dünyası’nda internet kullanıcıları arasında crack, warez, porno, hacking olarak tabir edile gelen içeriğe sahip mesajların atılması yasaktır. Bu tür içeriklere sahip olan mesajlar haber verilmeden derhal silinecektir. Bu tip mesajların devamı halinde B1 maddesi uygulanacaktır.
3. Forum, kategorilere ve alt kategorilere ayrılmıştır. İçeriğine göre, bu kategori ve alt kategorilerden uygun olanına mesajınızı gönderebilirsiniz. Eğer aynı mesaj aynı bölüme birden fazla gönderilir veya aynı mesajın birden fazla kategoriye gönderildiği belirlenirse ilgili mesajdan sadece bir tane kalana kadar diğer mesajlar haber verilmeksizin silinecektir.
4. YazıYaz Forum Dünyası biraz da siyasal ve dini konuların konuşulması, ve bu konularda beyin fırtınası yapılması amacına özel kurulmuştur. Bu tür konular, çok ciddi fikir çatışmalarına ve tatsızlıklara açık konular oldukları için üyeler arasında büyük gerginlikler oluşturmaktadır. Bu nedenle bu konuları, mümkün olduğunca tansiyonu yükseltmeden ele almaya çalışılmalıdır. Bu inceliği göstermeyen üyeler için B1 maddesi uygulanır.
5. Dinler, hakkında, üslup yerinde olduğu sürece her türlü eleştiride bulunulabilir, bu forumun resmi bir dini yoktur. Fakat, ciddi şekilde tartışılan bir konuyu provoke eden ilgisiz ya da gayri-ciddi yazılmış yazılara tolere edilmez.
6. Her mesajın içeriğinden, sadece ve sadece yazarı sorumludur. Mesaj içeriklerinden dolayı YazıYaz Forum Dünyası yöneticileri sorumlu tutulamaz.
6. Mesajlarda bilinen veya bilinmeyen bir kişiden, bahsederken, isim kullanılacaksa
"Sayın A, Sayın B", … gibi, şeklinde kullanılmalıdır. Soyadı kullanılacaksa sadece soyadı kullanılabilir. Samimi olunmayan üçüncü kişilere (genel kullanımın aksine) sadece isimleriyle hitap etmek, toplumumuzca da saygısızlık ifadesi olarak algılanmaktadır. Bu tür içeriklere sahip olan mesajlar haber verilmeden derhal değiştirilecektir. Bu tip mesajların devamı halinde A3 maddesi uygulanacaktır.

C. İmza İçerikleri

1. İmzalarda çok sayıda renkli, değişik fontlu, değişik boyutlu, yazılar yazmak yasaktır. Koyu, italik veya altçizgi özellikleri imzada gerektiğinde kullanılabilir.
2. İmzalar sayfa düzeni ve görünümünü bozmadığı sürece, en fazla 5 satır uzunluğunda olabilir.
3.İmzalara resim eklenmesine ise:

a. Göz ve beynin mesaj ile rengarenk imzaları ayıklamakta zorluk çekmesinden,
b. Dial-up kullanıcılarına sıkıntı vermesinden,
c. Forum haricindeki bir siteden link verilmesi nedeniyle sayfayı görmek isteyenin bir de harici siteyi beklemek zorunda bırakılmasından,
d. Piksel olarak en x boy ölçülerinin kontrol edilememesinden,
e. İmzalara, avatarlara, ve diğer şekilsel "süslere" değil de, paylaşılan bilgi dozajına, önem veren bir yönetim olmasından dolayı karşıyız.
4.Kurallara uygun olmayan imzalar tarafımızdan silinecektir.

D. Mesaj Atılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

1. Arama yapın: Sorduğunuz soru daha önce sorulmuş olabilir ve sorunun çözümü geçmiş mesajlarda yer alabilir. Eğer sorununuzun spesifik olmadığını düşünüyorsanız, arama özelliğini kullanınız. Sağ üst köşedeki menüden ARAMA bölümüne ulaşabilirsiniz.
2. Düzgün Türkçe kullanın: Bu forumları her kesimden insanın ve Türkçe dili konuşan insanların takip ettiğini unutmayınız. Bozuk Türkçe ile yazılmış mesajların forumda kirlilik yarattığı gibi, hiç bir üye tarafından da bozuk Türkçe ile yazılmış mesajları deşifre edilmek zorunda değildir. YazıYaz Forum Dünyası’nda mesaj yazabilmenin ilk kuralı düzgün Türkçe kullanmaktır.
3. Söyleyecek sözünüz yoksa mesaj yazmayın: Sırf mesaj atmış olmak için mesaj yazmamalısınız. Sadece gülücük içeren mesajlar, “+1” gibi kirlilik yaratan mesajlara yönetim olarak tolerans tanımamaktayız. Bu tip mesajların devamı halinde A3 maddesi uygulanacaktır.
4. Mesajlara resim eklenebilir. Web üzerindeki bir resme link vererek bu işlem yapılmaktadır. Mesajlarla eklediğiniz her resmin sayfanın açılmasını zorlaştıracağını unutmayın. Resimleriniz büyükse, bunları ufaltarak göndermeniz mantıklı olacaktır.
5. Okunaklı mesaj yazın:Mesaj yazarken, okunması ve anlaşılmasının kolay olması açısından, büyük-küçük harf ve yazım kurallarına dikkat etmelisiniz. Büyük harflerle yazmanın net kullanıcıları arasında bağırmak anlamına geldiğini, noktalama işareti olmayan metinlerin ise okumayı işkence haline getirdiğini unutmayın.

Tekrar edelim: Her mesajın içeriğinden, sadece ve sadece yazarı sorumludur. Mesaj içeriklerinden dolayı YazıYaz Forum Dünyası yöneticileri sorumlu tutulamaz.

Hukuk kökenli olmadığımız gibi metinde eksikler bulunabilir, eksikler bulunması ilgili kuralın geçersiz olduğu anlamına gelmez. YazıYaz Forum Dünyası yönetimi olarak önceden haber vermeksizin kurallarda değişikliklere gitme hakkımız mahfuzdur. Kurallar ve ilkeler hakkındaki görüşlerinizi-eleştirilerinizi forum yöneticilerine çekinmeden iletebilirsiniz.

***

Forum Rules

While the administrators and moderators of this forum will attempt to remove or edit any generally objectionable material as quickly as possible, it is impossible to review every message. Therefore you acknowledge that all posts made to these forums express the views and opinions of the author and not the administrators, moderators or webmaster (except for posts by these people) and hence will not be held liable.

You agree not to post any abusive, obscene, vulgar, slanderous, hateful, threatening, sexually-oriented or any other material that may violate any applicable laws. Doing so may lead to you being immediately and permanently banned (and your service provider being informed). The IP address of all posts is recorded to aid in enforcing these conditions. You agree that the webmaster, administrator and moderators of this forum have the right to remove, edit, move or close any topic at any time should they see fit. As a user you agree to any information you have entered above being stored in a database. While this information will not be disclosed to any third party without your consent the webmaster, administrator and moderators cannot be held responsible for any hacking attempt that may lead to the data being compromised.

This forum system uses cookies to store information on your local computer. These cookies do not contain any of the information you have entered above; they serve only to improve your viewing pleasure. The e-mail address is used only for confirming your registration details and password (and for sending new passwords should you forget your current one).
Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şuan saat: 08:47 PM.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Powered by: vBulletin Version 3.0.7
Copyright ©2000 - 2006, Jelsoft Enterprises Ltd.
Bu sitede yazılan her yazıdan yazarları sorumludur. Her Hakkı Yazıyaz.com 'a aittir.