View Single Post
Eski 14-02-06, 13:22  
turker
 
Giriş Tarihi: Mar 2005
Ülke / Şehir: Istanbul
Mesajlar: 2,707
turker is on a distinguished road
Exclamation Mesajların Silinme nedenleri

Yazarken emek harcadığınız mesajların silinmemesi amacıyla bu rehberi hazırladık. Burada, hatalı mesaj örneklerini ve sebeplerini bulacaksınız. Bu rehberi okumak yalnızca birkaç dakikanızı alacak ama forum keyfinizi ve mesajlarınızın ömrünü artıracaktır.

1) Hakaret
Forumumuzda en sık karşılaşılan ve en yanlış anlaşılan silinme nedenlerindendir. Burada neredeyse en önemli unsur kullandığımız üsluptur.

Şimdi örnekleri beraberce inceleyelim. Aşağıda vereceğim örneklerde kullanıcı isimleri hayalidir:

a) Genel hakaret
--> Satılmış Herif (HATALI) / Ülke çıkarlarına hizmet etmediğini düşündüğüm adam (DOĞRU)
--> Ciğeri beş para etmez Adam... (HATALI) / Yarardan çok zararı bulunan Adam (DOĞRU)
--> Amerikan uşağı / yalakası (HATALI) / Amerikan çıkarlarına hizmet ettiğini düşündüğüm kişi (DOĞRU) (Dikkat edin, ikinci mesajda suçlama / iftiradan ziyade fikir belirtme var)
--> Hırsız(HATALI) / Bu kişinin haksız kazanç sağladığı görüşündeyim. (Tabi, mahkeme tarafından resmen hırsız olduğu karara bağlanmışsa durum değişir.)
--> Sizin gibi nazi beyinliler... Sizin gibi faşistler...


Kişi kendi, açık açık "Ben faşistim" demedikçe, kimseye faşist diyemezsiniz. Faşizm sonuç itibariyle 2. dünya savaşı sonrası suçluluğu kabul edilmiş bir ideolojidir. Bu kelimeyi söylemek size tuhaf gelebilecek olsa da bir hakarettir.

Unutmayın, her düşüncenin uygun bir şekilde hitap edilebileceği bir üslup mutlaka vardır. Mühim olan doğru üslubu seçebilmektir.

b) Toplu hakaret
İnsanları ırklarına, konuştukları dillere, dinlerine / inançlarına, vb. özelliklere göre genelleyip hakaret etmek bu başlık altındadır.

--> Araplar pis bir toplumdur |HATALI| (Bu mesaj silinir)
--> Kimi Araplarda temizlik anlayışı gelişmemiştir |DOĞRU ÜSLUP| (Bu mesaj silinemez)

2) Nezaket kuralları

Yazıyaz.com sıradan bir sohbet odası ya da eğlence ortamı değildir, bir düşünce platformudur. Konuşurken yönetici olalım, üye olalım hepimiz insanlara nazik bir biçimde hitap etmeliyiz.

b) İnsanlara İsimleriyle hitap ederken:
Forum dışındaki kişilerden bahsederken de riayet etmemiz gereken asgari nezaket kuralları vardır.

× -> Tayyip ülkeyi kötü yönetiyor. | HATALI | (Bu mesaj silinir)

Doğru Hitabet:

˙ ˙ ˙ ˙ * İsim + Soyisim = Tayyip Erdoğan bir Kasımpaşalıdır.
˙ ˙ ˙ ˙ * Yalnızca Soyisim = Baykal bence yanlış bir davranışta bulundu.
˙ ˙ ˙ ˙ * Sayın + İsim = Sayın Ali Müfit eskiden Belediye başkanıydı.


a) Rumuzlarıyla Hitap: Forum Üyelerine hitap ederken kullanıcı isimleri birer "rumuz" olduğundan ötürü Yalnızca kullanıcı adlarıyla hitap edebilirsiniz. Ama yine de "Sayın ...." ya da "Sevgili ..." şeklinde hitap etmenizi tercih ederiz. "Sayın Impossible" & "Sevgili Impossible" gibi.


˙ ˙ ˙ ˙ * "Ne diyorsun ulan!"
˙ ˙ ˙ ˙ * "Sen kim oluyorsun be!"

˙ ˙ ˙ ˙ * "Herif ..."

gibi nezaket dışı hitaplar ve
˙ ˙ ˙ ˙ * "Hey Adamım, sen kendini ne sanıyorsun!" tarzı Amerikan filmlerinden fırlamış gibi duran fantastik ifadeler de mesajların silinme nedenidir.


3) Yasalara Aykırı olması:

Bu konunun kapsamı biraz geniş doğrusu. Yasalarca suç kapsamında olan tüm ifadeler ve mesajlar bu kapsamda değerlendirilir. Buna Korsan yazılım ve Telif hakkı bulunan Mp3'leri yayınlamak ya da adreslerini vermek de dahildir.


4) Konuyla İlgisiz, konuyu dağıtan

Konuların sağlıklı şekilde işlenebilmesi, uygun bir tartışma ortamının yeşerebilmesi için de konuların ilgisiz ve gereksiz mesajlardan arındırılması gereklidir. Bu silinme nedeninin de işlevi tam olarak budur.

5) Büyük karakterlerle ve gerektiğinden fazla, rengarenk yazılarla yazma

Tartışma esnasında; gerek okurları, gerekse üyeleri; okurken rahatsız edebilecek tarzda büyük karakterlerle, büyük harflerle ya da rengarenk yazılarla yazıp dikkat dağıtan mesajlar da silinme sebebidir.

6) Kopyala - Yapıştır yaparak uzun yazılar göndermek

Forumumuz bir bilgi ansiklopedisinden ziyade tartışma ortamıdır. Dolayısıyla sizin kendi fikirlerinizi kendi ifadelerinizle aktarmanız beklenmektedir. Üstelik uzun kopyala-yapıştırlar hem forumu gereksiz olarak şişirmekte hem de sayfa açılış hızlarını düşürmektedir. Bu tür mesajlar silinir.

Kabul gören yaklaşım, gönderilmek istenen metnin ilk birkaç cümlesinin alınıp metnin devamı için ilgili internet sayfasının adresinin verilmesidir.

7) Alıntı olduğu halde kaynağı belirtilmeyen yazılar

Hem orjinal mesajı yazan kişinin emeğine saygı, hem ortaya koyduğunuz bilginin güvenilirliği hem de mesajı yazanın siz olmadığınızın vurgulanması açısından bu silinme sebebi geçerlidir. Kaynağını bilmediğiniz yazıları arama motorlarından aratıp kaynaklarını bulabilirsiniz. Tabi bunlar, fıkra ya da benzeri anonim eserler için geçerli değildir.
turker is offline