View Single Post
Eski 26-03-06, 14:30  
turker
 
Giriş Tarihi: Mar 2005
Ülke / Şehir: Istanbul
Mesajlar: 2,707
turker is on a distinguished road
Exclamation Alıntıların Silinme Nedenleri

Bu konu çok tartışıldı, eleştirildi. Özellikle de yeni gelen, forumu tam olarak tanımayan arkadaşlarımızca.

Bu yazıda, hangi türde alıntıların ne gerekçeyle silineceğini, hangilerinin ise silinemeyeceğini ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağım. İleride de muhtemel eleştirilere bu rehber kaynak olacaktır.


Bu yazıyı okumak yalnızca bir kaç dakikanızı alacak, fakat daha keyifli bir forum deneyimi ve daha uzun mesaj ömrü için bu yazı size belki de yıllar boyu faydalı olacaktır.

* * * *

Soru: Uzun alıntılar neden siliniyor?
Cevap: Forumumuz bir bilgi ansiklopedisinden ziyade tartışma ortamıdır. Dolayısıyla sizin kendi fikirlerinizi kendi ifadelerinizle aktarmanız beklenmektedir. Üstelik uzun kopyala-yapıştırlar hem forumu gereksiz olarak şişirmekte hem de emek harcanarak yazılmış yazıların yalnızca bir mouse darbesiyle geri sayfalara itilmesine neden olmaktadır ki bu açıkça emeğe yapılan bir saygısızlıktır.Soru: Peki o halde nasıl alıntı yapacağım?
Cevap: Alıntı yapamazsınız diye bir kural yok. Uzun alıntı yapamazsınız, diye bir kural var. Yani, üyelerle paylaşmak istediğiniz metnin ilk birkaç cümlesini siteye koyarsınız ve devamını da hangi adresten okuyabileceğimizi bize söylersiniz.

* Eğer alıntınız bir internet sitesinden ise ilgili sayfanın tam adresini vermelisiniz. (http://www.yaziyaz.com/sayfa/konu.php?k=23 gibi)

* Bir kitaptan alıntı yaptıysanız, ilgili kitabın Yazarı, Yayınevi bilgisini vermeniz gerekmektedir.

* Eğer alıntınız bir gazetedense, Gazete adı, tarihi ve eğer mevcutsa yazar ya da derleyen kişinin ismini yazmalısınız.

Böylelikle, tartışmaların bilgisel yönünün daha sağlıklı ele alınabileceğini düşünüyoruz.Soru: Kopyala-yapıştır yaptığım yazı çok kısa olmasına rağmen silindi! Bu mu adalet? Demek ki işinize gelmeyen mesajları siliyorsunuz?!
Cevap: İşimize gelmeyen mesajları silme gibi bir misyonumuz yok. Kopyala-yapıştır tekniğiyle eklediğiniz kısa bir yazı silindiyse bunun nedeni "Alıntı olduğu halde kaynak belirtilmemiş" olmasıdır. Kaynak belirtmek, orjinal mesajı yazan kişinin emeğine saygının ve kimi zamanlar da telif izinlerine uymanın bir göstergesidir. Bu kurala uymanız gerekli.
Soru: Forumda bazı alıntıların silinmemiş olduğunu görüyorum. Siz taraflı mı davranıyorsunuz?
Cevap: Bu alıntı kuralları 14 Şubat 2006'dan sonra yazılmış mesajlar için geçerlidir.
İstisnai Durumlar

Kimi durumlarda da uzun alıntı yayınlamak serbest olabilir. Bu durumlar:

1) Gazete veya kitap gibi bir yerden alarak siteye aktardığınız, Başka hiçbir internet sitesinde bulunmayan yazılar.

2) Üyelik isteyen, yani "Mesajın devamını şuradan okuyabilirsiniz" dediğinizde direkt olarak ulaşılamayacak sitelerden alınan yazılar.

3) Kendi orjinal çevirileriniz. (ki bunlar kesinlikle el emeği göz nurudur. Türkçesi bulunmayan yazıları dilimize ve sitemize kazandırmanızdan memnuniyet duyarız)

Yukarıdaki tüm alıntılarda dikkat edilmesi gereken şey, kaynak belirtmektir. Ve, alıntı yapılmasını yasaklayan kitap, gazete, internet siteleri gibi yerlerden sitemize alıntı koyamazsınız.

Ayrıca,

Kimi zamanlarda alıntı boyutlarının çok yüksek olması gibi durumlarda, bu yazıları bir metin dosyası halinde kaydetip sitemize dosya olarak eklemeniz de bizim için sevindirici bir gelişme olur. Aksi halde bunu biz zorla yapabiliriz

Saygılarımla.

turker Tarafından düzenlenmiştir. Düzenlenme zamanı: 23-06-06 23:50 .
turker is offline